sekretariat@ckiskrzeszowice.pl

+48 12 282 14 65

Zofia Rydet / Mały człowiek

niedziela, 19 grudzień 2021 08:00 Napisała
Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach zaprasza na wystawę „Zofia Rydet. Mały człowiek”. To kolejny cykl najważniejszej polskiej fotografki prezentowany w Krzeszowicach. W 2018 roku – wspólnie z Fundacją im. Zofii Rydet – Galeria zaprosiła widzów na wystawę „Zapis socjologiczny (1978 – 1990)”.
 
Zapraszamy na wernisaż wystawy w dniu 7 stycznia 2022 roku, o godz. 19.00.
 
„Mały człowiek” to pierwszy projekt fotograficzny Zofii Rydet. Dla autorki, która sama dzieci nie miała, temat dziecka – obok tematu macierzyństwa i starości – zajmował szczególne miejsce. Fotografie powstały w Polsce oraz podczas podróży zagranicznych: do Albanii, Bułgarii, Jugosławii, Egiptu, Libii, Libanu, Włoch oraz Czechosłowacji. Fotografce udało się spojrzeć na dzieciństwo z powagą, wrażliwością i bez uproszczeń.
W 1960 roku w Gliwicach miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa Zofii Rydet, na której zaprezentowano ok. sto pięćdziesiąt fotografii dzieci z różnych stron świata. Wystawa odniosła sukces i (stale rozwijana) i pokazywana była w innych miastach Polski i za granicą. W 1965 roku ukazał się album Mały człowiek, wg projektu graficznego Wojciecha Zamecznika (Wydawnictwo Arkady, 1965). Fotografka – podobnie jak Janusz Korczak, autor zawartych w publikacji cytatów, widziała dziecko jako autonomiczny podmiot, którego życie jest równie złożone, jak życie dorosłych. W takim odbiorze pomagają wybrane przez autorkę cytaty z pism Korczaka – jeszcze w latach przedwojennych orędownika praw dziecka i jednocześnie najwybitniejszego polskiego pedagoga oraz żarliwego humanisty.
Cykl zawiera piętnaście serii i wg tego klucza uporządkowane są fotografie w albumie: Małe kobietki, Między nami mężczyznami, Zapowiedź jutra, Radość istnienia, Dramaty, Świat jest ciekawy, A jednak samotni, W poczuciu bezpieczeństwa, Medytacje, Obserwujemy was, Dziewczęce miny, Myślimy i pracujemy, Pierwsza przyjaźń, Winowajcy, Moja Galeria oraz dodatkowo prezentowana na wystawie seria Małe społeczeństwo.
Do redaktora miesięcznika „Polska” Rydet pisała:
„Nie wiem czy rzeczywiście potrafiłam przemówić choć trochę w obronie małego człowieka. Boje się, że ogół oględnie ją [wystawę] tak jak ogląda się inne mniej lub więcej dobre albumy, oceni źle lub dobrze zdjęcia, a nie zastanowi się i nie przeczyta pięknych tekstów Korczaka. Gdyby tak było – będzie to moja klęska, bo chciałam przecież przemówić treścią, zmusić do zastanowienia nie nad zdjęciem a nad problemem.”
Podczas wernisażu będzie można nabyć albumu "Zofia Rydet. Mały Człowiek" - reprint wydany przez Fundację Archeologia Fotografii.
___

*W trosce o zdrowie publiczności oraz pracowników Galerii podczas wernisażu będzie obowiązywał limit osób w Galerii. Do limitu nie wliczają się osoby, które zechcą dobrowolnie okazać ważny Unijny Certyfikat Covid (UCC) potwierdzający szczepienie przeciwko COVID-19, negatywny wyniku testu lub zaświadczenia o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19. Certyfikat można pobrać online w indywidualnym koncie pacjenta (pacjent.gov.pl) w zakładce “certyfikaty”.
 
___

Organizator / miejsce wystawy: Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall przy CKiS w Krzeszowicach, ul. dr. J. Walkowskiego 1, www.ckiskrzeszowice.pl
Zespół kuratorski: Maria Sokół-Augustyńska, Zofia Augustyńska Martyniak, Kamil Kłeczek
Partner: Fundacja im. Zofii Rydet
Patronat medialny: Radio Kraków
Wernisaż: 7 stycznia 2022, godz. 19.00
Wystawa czynna do: 20 lutego 2022
© Fundacja im. Zofii Rydet
Agnieszka Szczuka-Ciapała

Absolwentka kulturoznawstwa (spec. zarządzanie kulturą) na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
Specjalista ds. kultury i promocji w Dziale Imprez, Promocji i Edukacji Kulturalnej.
W wolnych chwilach uwielbia gotować, oglądać dobre filmy i mecze polskich siatkarzy.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Internetowa sprzedaż biletów